Porady
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jaką podłogę wybrać? Olejowaną czy lakierowaną?
Olej w przeciwieństwie do lakieru nie tworzy na drewnie powłoki, ale wnika głęboko w jego strukturę, nie zamykając porów. Polecany jest szczególnie w pomieszczeniach, w których podłoga bardziej narażona jest na punktowe uszkodzenia, ponieważ umożliwia miejscową renowację. Takie zabezpieczenie doskonale chroni podłogę przed przenikaniem wody. Olej doskonale podkreśla i eksponuje naturalne piękno drewna.
Lakier z kolei zabezpiecza drewno poprzez stworzenie powłoki ochronnej. Jest wyjątkowo praktyczny w codziennym użytkowaniu, łatwo się czyści i praktycznie nie wymaga pielęgnacji. Skład lakierów, które stosowane są do zabezpieczenia gotowych podłóg oparty jest na bazie ekologicznych lakierów bez rozpuszczalników i szkodliwych substancji.
Jakie warunki klimatyczne powinno spełniać pomieszczenie do montażu podłogi drewnianej?
Przede wszystkim przed położeniem podłogi należy zmierzyć wilgotność podłoża. Przyjmuje się, że podłoże betonowe powinno mieć maksymalną wilgotność 2%, podłoże antyhrydowe maksymalnie 0,5%, a drewniane maksymalnie 13%. Jeśli dane podłoże ma większą wilgotność, nie można na nim układać podłogi drewnianej, ponieważ wilgoć przeniknie do drewna.
Optymalne warunki klimatycze powinny wynosić odpowiednio: 50-60% wilgotności i 18-25ºC. Profesjonalny parkieciarz przed ułożeniem podłogi powinien dokonać takich pomiarów w pomieszczeniu, zanim przystąpi do pracy.
Czy normą jest, że w drewnianych podłogach powstają szczeliny?
Podłogi drewniane są produktem w 100% naturalnym i cały czas żyją i pracują. Drewno to materiał higroskopijny, czyli chłonący wilgoć. Drewno chłonąc wilgoć cały czas pracuje i zmienia swoje wymiary. Dzięki warstwie podkładowej z lameli dębowej praca warstwy wierzchniej jest ograniczona do minimum.
Niestety nie sposób zapobiec niewielkim szczelinom w podłodze – jest to jednak efekt naturalny i nie powinien niepokoić.
Drewno jest żywe i tak reaguje na warunki otoczenia.
Czy podłogi drewniane można kłaść na już istniejące podłogi ?
Płyta wiórowa jest materiałem higroskopijnym ( pochłaniającym wilgoć ), dlatego odradzamy jej użycie pod podłogę drewnianą.
Nie kładzie się także podłóg drewnianych na już istniejącą podłogę ( na przykład z desek ). Można natomiast położyć na podłogę wodoodporne płyty OSB odpowiedniej grubości i na nie dopiero podłogę drewnianą. Płyty OSB muszą być dokładnie przykręcone, aby płyta równo przylegała na całej powierzchni, następnie zeszlifowane, aby klej mógł być równo położony.
Czy podłogi drewniane nadają się do montażu na ogrzewanie podłogowe?
Można kłaść drewniane podłogi na ogrzewaniu podłogowym. Idealnym rozwiązaniem będzie wtedy deska warstwowa z wbudowanym systemem ograniczającym pracę drewna.
Należy również pamiętać, iż drewno jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. W związku z tym, im cieńsze drewno, tym lepsza jest przewodność ciepła z rozgrzanej posadzki, natomiast w momencie jej schładzania lub schłodzenia nie będzie tak szybko i tak bardzo przewodzić chłodu ze schłodzonej posadzki.
Jak pielęgnować podłogę drewnianą?
Podłoga drewniana to element, który podkreśla charakter każdego wnętrza. Aby była w jak najlepszej kondycji przez długie lata należy o nią bezwzględnie dbać. Najczęściej popełnianym błędem jest stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych, które niszczą drewniane powierzchnie. Należy pamiętać także o nadrzędnej zasadzie: podłogi drewniane przecieramy wilgotną szmatką. Nie mokrą, gdyż nadmiar wody powoduje czernienie drewna, które jest procesem nieodwracalnym.